Powerful

teknik med fokus på offshore

Totech utvecklar, tillverkar och monterar produkter inom varumärket PowerJaws.

Vi tar även uppdrag inom konstruktion och projektledning. I vår moderna verkstad är era prototyper lika självklara som vår egen serieproduktion.

Kontakta oss gärna för mer information

Våra tjänster

Vi är gärna med dig från planeringstadiet till färdig produkt. 

Produktion med precision
Modern & välutrustad verkstad
Kunnig & erfaren personal.
Previous
Next

Produktion

Produktion med precision

Modern och välutrustad verkstad inom CNC-bearbetning med kunnig och erfaren personal.

Iso-certifieringar

Totech är certifierade enligt ISO 9001, ISO 14001 och ISO 45000.

 

Nöjda kunder - hela vägen
Mer än 25 års erfarenhet
Verktyg & special-maskiner
Previous
Next

Konstruktion

Nöjda kunder – hela vägen

Totech har mer än 25 års erfarenhet av komplexa konstruktioner. Från verktyg och specialmaskiner till kompletta robotceller.

Kontakta oss gärna för referensobjekt.

 

Hela projekt eller konsulthjälp
Från en enkel skiss...
...till färdig förpackad produkt på pall
Previous
Next

Projektledning

Hela projekt eller konsulthjälp 

Vi driver ditt utvecklingsprojekt åt dig. Från en enkel skiss till en färdig förpackad produkt på pall.  Hela projekt, eller hjälp med konsultation inom: Projektledning, konstruktion, produktionsteknik, automation och kvalitetssäkring.

totech

Since 1994

Lång erfarenhet

Totech startades 1994 och vi finns i Billingsfors i norra Dalsland, några mil från norska gränsen.

Vi har sedan starten levererat tekniska lösningar inom produktionsteknik, produktion och automation till kunder inom fordons-, elektronik- och pappersindustrin.

 

Offshore

Sedan många år tillbaka ligger den största delen av vår verksamhet inom offshore, med både egna produkter och som en partner inom ett flertal utvecklingsprojekt.

Kontakta oss gärna för mer information
Totech Industriutveckling AB
Verkstadsvägen 9
666 41 Billingsfors, Sverige

info@totech.se

+46 531 710 70

Kontakta oss

Tommy Tveter
VD

tommy@totech.se 
+46 70-562 90 71

Emil Hagevåg
Produktionsansvarig

emil@totech.se
+46 70-277 10 75

 

Robert Aronsson
Konstruktionsansvarig

robert@totech.se
+46 070-619 50 47

 

Tomas Lindgren
Order

tomas@totech.se
+46 70-339 13 70

 

Ove Lämmel
Utveckling

ove@totech.se
+46 70-537 62 70

Steve Kondradsson
Logistik

steve@totech.se
+46 70-945 91 27

Tobias Gustavsson
Produktion

tobias@totech.se
+46 76-111 42 85

Bengt Ekman
Ekonomiansvarig

bengt@totech.se
+46 70 300 42 46

Lennart Johansson
Kvalitetsansvarig

lennart@totech.se
+46 70-606 09 75

Jeanette NilssonJeanette Nilsson
JN Ekonomi

jeanette@jnekonomi.com
+46 70-854 38 69

Totech Industriutveckling AB
Verkstadsvägen 9
666 41 Billingsfors, Sverige

info@totech.se
+46 531 710 70
Org.nr 556492-7936